Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Zamurowani, zaryglowani

Data dodania: 2019-07-27
wyślij wiadomość

Dzisiaj techniczny smaczek. Większość inwestorów budujących domek z poddaszem zastanawia się nad tym newralgicznym miejscem, mianowicie stykiem przyszłego skosu i ścianki kolankowej. Ze względu na grubość murłaty i (ograniczoną) grubość skosu, spowodowanej przyszłą izolacją (piana), między skosem a wytynkowaną ścianką kolankową powstała by śmieszna, kilkucentymetrowa luka, którą nie wiadomo, jak wypełnić. Można by bawić się z karton - gipsem, ale jest duże prawdopodobieństwo, iż będzie to pękać na łączeniu, to samo tyczy się sytuacji, gdyby przykleić do murłaty styropian. My zdecydowaliśmy się na podmurowanie tego bloczkiem typu Ytong grubości 5 cm. Murłata i powstała warstwa są niezależne od siebie, a skos będzie idealnie dolegał do tynkowanej ścianki kolankowej. 

Udało nam się również w końcu zamówić drzwi frontowe i bramę garażową. 

Drzwi wikęd, model Thermo Prestige Lux, czyli te niby "najlepsze", kolor antracyt szafir, czyli ten co okna, wzór pierwszy, czyli bez żadnych udziwnień. Szerokość skrzydła- 90 cm. Naświetle będzie po prawej stronie (czyli odwrotnie niż na zdjęciu), przeszklenie lustro weneckie. Pochwyt prostokątny, elektrozaczep dostaliśmy jako gratis :)

Gdybyśmy jeszcze raz budowali, otwór na drzwi miałby co najmniej 150 cm, bo naświetle wydaje się być bardzo wąskie.

Zamówiliśmy jeszcze bramę garażową Hörmann, tutaj nie mieliśmy specjalnych wymagań. Kolor też oczywiście antracyt szafir, od tego roku wykluczony z promocji, więc niestety swoje kosztowała :) uratował nas tylko rabat w związku z zakupem w pakiecie z drzwiami i wybór panelu 4cm, czy tego cieńszego. 

Na bramę mieliśmy jeszcze kontrofertę z Wiśniowskiego, kilka stówek niższą, ale jednak niesmak po drzwiach technicznych powraca za każdym razem, gdy się przez nie przechodzi .

8Komentarze
unikatunikat
Data dodania: 2019-07-27 14:00:18
Jaki byl problem z drzwiami technicznymi jesli moge spytac, poniewaz tez bralam Wisniowskiego pod uwage. Dzieki za odp
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-27 14:30:54
Drzwi mimo jednej reklamacji mają wady w malowaniu, gdyby nie elektryk i rozłożone wewnątrz kable jechały by na kolejną poprawkę, poza tym po wystawieniu na promienie słoneczne (u nas od wschodu) są problemy z ich otworzeniem, bo się odkształcają.
odpowiedz
Odpowiedź do unikatunikat
Data dodania: 2019-07-27 14:13:51
A my nie polecamy bramy Hormann. Trochę słońca i brama się odkształca i mamy szczeliny przy prowadnicach... Dziś brałbym Wiśniowkiego bo Horman przekonał mnie głównie swoim napędem choć cena była wyższa chyba o kilkaset złotych. 🙃
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-27 14:37:15
U nas brama Wiśniowskiego, ale narazie po miesiącu użytkowania trudno się wypowiadać, czas pokaże czy pożałujemy wyboru, czy też nie.
odpowiedz
Odpowiedź do martusia91
Data dodania: 2019-07-27 18:04:38
A jakiej szerokości mają Państwo otwór drzwi?
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-27 18:33:20
Otwór na 145cm, drzwi po odjęciu luzów montażowych 143cm.
odpowiedz
Odpowiedź do izafabia
Data dodania: 2019-07-29 10:16:37
powiem tak, macie super cene za drzwi. pozazdrościć. my w końcu elektrozaczepu nie braliśmy, śmiejemy się że to rodzaj jakiegoś zabezpieczenie jakbyśmy zapomnieli drzwi zamknąć od środki to nikt nie wejdzie :) my za optimum termo z naświetleniem 20 cm, gładki antracyt, drzwi te same wymiary, pochwyt okrągły - bo osobiście bardziej mi się podoba, czarne zawiasy - zapłaciliśmy 4800 brutto.
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-29 10:54:26
U nas elektrozaczep okazał się być koniecznością, z naszym roztargnieniem ślusarz byłby częstym bywalcem. Z ceny jesteśmy bardzo zadowoleni - ostatecznie wyszło 6 tysięcy z montażem. Brama 4,5 tysiąca. Z nią było by dużo taniej, gdybyśmy zamówili ją przed nowym rokiem, bo promocja wtedy obejmowała jeszcze "nasz" kolor, ale mówi się trudno.
odpowiedz
Odpowiedź do mariemil2018

Rok i 4 dni

Data dodania: 2019-07-24
wyślij wiadomość

Przegapiliśmy rocznicę. Ale lepiej późno, niż wcale, czas rzec kilka zdań, należy się.

Ten rok minął nam jak z bicza strzelił. Był śmiech, łzy, śmiech przez łzy, hektolitry kawy i masa niedopałków w każdym kącie. Było niecierpliwie wyczekiwanie, namolne ponaglanie, subtelne wytykanie i jedna mocna impreza na budowie. Wcześniejszy zamiar przeprowadzki na tegoroczne święta teraz kwitujemy gromkim śmiechem. Harmonogramu i budżetu już dawno nie ma, teraz po prostu robimy :) 


Porównując jednak oba te zdjęcia, wydaje się, że chyba gra jest warta świeczki.

A przestrzeń naszej części dziennej wraz z domieszką PRL-owskiej graciarni to antidotum na udaną grupową terapię dla budujących :)


2Komentarze
hk-03  
Data dodania: 2019-07-24 14:46:14
Coś wspaniałego, takie zdjęcia przed i po, albo w trakcie :D Piękny salon i Wasz kawałek podłogi ;) Trzymam kciuki za ciąg dalszy! Może na Wielkanoc? :D
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-24 15:17:41
Być może uda się na wiosnę, ale mówimy raczej o przeprowadzce na plac budowy - przynajmniej z zewnątrz. Wnętrza musimy jakoś ogarnąć, może bez wszystkich mebli - za bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do prowizorki w starym domu :)
odpowiedz
Odpowiedź do hk-03

Jętki na widoku

Data dodania: 2019-07-17
wyślij wiadomość

No i stało się. Po miesiącach dyskusji, konsultacji, subtelnych szantaży i podprogowych manipulacji w końcu wymieniono nam jętki w saloniku na poddaszu. 

A tak było:

A z klatki schodowej tak:

Zawinił wykonawca dachu, który mimo naszych ustaleń dotyczących więźby pochopnie zamówił całość w drewnie impregnowanym. Zawinili też inwestorzy, którzy dali sobie wcisnąć kit, że po cheblowaniu impregnat całościowo zejdzie. Kiedy po pół roku od montażu więźby, założeniu na niej dachówki, nasza hiper rzetelna (ironia) ekipa od dachu ukończyła dach płaski (który też przeciągała i opóźniła przez to tynkowanie o 3 miesiące) chcieli zawinąć resztę zapłaty z nadzieją, iż nikt nie śmie przypomnieć o tym inwestorskim wymyśle. Stało się jednak inaczej, co widać na zdjęciach.
Wszystkie 16 jętek (poprawna nazwa: kleszczy) została wymieniona na nieimpregnowane i suszone. Na każdą parę belek przypada kabelek :), pod kabelki podepniemy taśmy LED podpięte pod ściemniacz. Jedyną zagwostką, jaka teraz mam pozostała, to czym i jak to zaimpregnować, aby nie ingerować za bardzo w kolor, przy zachowaniu również matowego wykończenia.
Sentencja na koniec jest taka, że nie trafieni"fachowcy" potrafią wyssać entuzjazm z nawet tak trafiającego w nasze gusta elementu wystroju.


2Komentarze
morganiec
Data dodania: 2019-07-17 22:49:40
My jętki postanowiliśmy też odkryć ale nie było takich ustaleń od początku tylko wpadliśmy na to przed ociepleniem poddasza. Pozostało heblowanie a efekt nie jest idealny ale jest Ok. Malowaliśmy tylko impregnatem bezbarwnym, takim co maluje się jako podkład pod kolor.
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-18 12:24:44
Zgadza się, Wy macie kleszcze, czyli podwójne (cieńsze) drewno. My mamy jętki (grube) pojedyńcze. Też od początku wiedzieliśmy, że jętki będą na wierzchu i takie zamówiliśmy. Wyglądają pięknie, wprowadzają fajny sielski klimat. Również chcemy by kolor pozostał jak najbardziej naturalny. Jeszcze nie impregnowalismy, zrobimy to dopiero po dzisiejszym pianowaniu poddasza 😁
odpowiedz

Przedtynkowe rurowanie

Data dodania: 2019-07-14
wyślij wiadomość

To była intensywna sobota na naszej budowie. Jednocześnie wkroczyły dwie ekipy, obie z młotami pneumatycznymi i wiertarkami. 

Pierwsza ekipa pojawiła się jako pierwsza (o zabójczej, sobotniej 7 rano) i zajęła się przyszłościowym rozłożeniem rur pod klimatyzację. Warto wspomnieć, iż niemożliwością okazało się wkucie tych rurek w cemaiczne ścianki działowe (12cm), a więc w jednej sypialni dojdzie nam dodatkowa przedścianka w regipsach.  Klimatyzatory będą dwa, jeden w sypialni, a drugi w salonie, a dokładniej na klatce schodowej. Ta lokalizacja okazała się najbardziej wydajna i najbardziej estetyczna, nie do pomyślenia jest dla nas klimatyzator nad kanapą. Jednostka centralna znajdzie się na dachu płaskim, więc nie będzie szpecić żadnej z elewacji. Jak już wspomniano klimatyzacja pojawi się dużo później, jednak traumatyczny wygląd rurek na niedługo pięknie białych płaszczyznach na pewno przyspieszy tę dość kosztowną inwestycję.

Pół godziny później pojawiła się bardziej wyczekiwana ekipa hydraulików. Bardziej wyczekiwana, ponieważ trzeba było po raz kolejny przedyktować swoje oczekiwania, układy łazienek i nietypowe rozwiązania. Dużo czasu im zeszło na wykuciu pionu kanalizacyjnego w salonie, żelbetowy podciąg okazał się mocnym zawodnikiem. Potem przeszli do pralni, ale tam obyło się bez niespodzianek.  Nietypowym rozwiązaniem okazała się dolna łazienka, dokładniej - stelaż podtynkowy. Ze względu na powierzchnię łazienki, jej układ i nasze fetysze estetyczne postanowiliśmy wkuć stelaż podtynkowy (w wersji slim 8cm) w ścianę działową, już dziś wspominaną cudowną "12". Rozwiązanie to pozwoli na eliminację efektu klocka na środku ściany, niepotrzebnego frezowania płytek na 45° i pozbawi niepotrzebnego pola dla wnętrzarskich historii, które za 10 lat będziemy wszyscy brutalnie kłuć jak marmurki lat dziewięćdziesiątych. Wybraliśmy stelaż firmy TECE, że względu na dobry stosunek ceny do jakości i duży wybór przycisków, które są w miarę estetyczne nawet jeśli patrzymy na przedział cenowy poniżej 1000 zł :) Aby nie było kolorowo, to okazało się, iż rura kanalizacyjna wyprowadzona w chudziaku wypada idealnie na nóżce stelaża, a więc młot miał jeszcze więcej roboty. Zabieg wkucia stelaża w tak cienką ścianę ma jedną wadę, mianowicie słabsza izolacja akustyczna w pokoju obok. Musimy znaleźć materiał, który odizoluje wszystko przyzwoicie i zmieści się w warstwie 3 cm. Obserwując cały proces, doszliśmy do wniosku, że lepszym materiałem na ścianki działowe byłby bloczek typu Ytong, grubości przynajmniej 15cm. W każdym razie u nas na to trochę za późno, a i tak daliśmy radę.

W najbliższym czasie czekają nas wielkie wybory i wielkie zakupy. Musimy wybrać kamień na parapety zewnętrzne (to zdeterminuje kolorystykę cokołów, wnęk, a może nawet ogrodzenia). Jedyne co wiemy, to że ma być ciemnoszary (okna antracyt guartz) i matowy. Kolejnym wielkim zakupem będą drzwi zewnętrzne, je mamy w 90% wybrane. Tutaj zaposiłkuję się zdjęciem z internetu, tyle że tutaj jest inny rodzaj antracytu.

Wycenialiśmy je w trzech firmach. Najpierw był Wiśniowski, przy okazji zakupu drzwi technicznych. Pamiętamy tylko, że był to model Creo, resztę szczegółów wymazała z pamięci cena: 13 tysięcy złotych. Potem był Hörmann, niespełna 10 tysięcy. Na koniec wyceniliśmy je w firmie Wikęd. Mówią, że półka niższa, ale cena osłodziła nam te troszkę niższe parametry cieplne i brak renomowanej metki na skrzydle. Za kompletne drzwi z pochwytem zapłacimy około 5 tysięcy. Mówimy około, bo wycena obejmuje jeszcze elektromagnes, który nasz elektryk odradza, ponieważ będziemy mieli go już na furtce, więc byłoby bez sensu dokładać kolejny. Nasze drzwi zobaczycie jednak dopiero po posadzkach, więc jeszcze sporo niespodzianek i wydanych pieniędzy do tego czasu :)


5Komentarze
Data dodania: 2019-07-14 21:47:25
Klima
Klimatyzacja to powinna być już standardem a nie dokładana po kilku latach bo gorąco. Pozdrawiam http://www.remont.lodz.pl
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-14 22:14:04
Dla nas najważniejsze było samo wyprowadzenie, wszystkiego od razu w standardzie mieć nie można. Jakby tak wszystko policzyć, aby wszystko było ukończone od razu, to pozostaje albo wziąć kredyt na 60 lat albo budować dom o powierzchni 60m2, a nie 200 :D
odpowiedz
Odpowiedź do remontylodz
Data dodania: 2019-07-14 22:50:35
Klima
Oczywiście na tym etapie nie musisz kupować jednostek ale w przyszłości będzie dużo łatwiej i bardziej estetycznie a klima domowa jest coraz bardziej popularna a co za tym idzie coraz tańsza nie mówiąc już o jesiennych wieczorach gdzie mając odpowiednią taryfę można lekko się podgrzać. Wiele osób nie rozróżnia mocy grzewczej jednostki od poboru prądu jaki musi pobrać , to nie są konwektory . Pozdrawiam King-Dom i życzę powodzenia na polu budowy.
odpowiedz
Odpowiedź do zagrodowa_moderna
Data dodania: 2019-07-27 14:47:32
13k za drzwi Creo Wiśniowskiego to czasem nie cena netto?
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-29 11:10:02
Nie, to była cena brutto z montażem, Tyle że wycena jest z 23 stycznia.
odpowiedz
Odpowiedź do lukidori

Dach płaski

Data dodania: 2019-07-03
wyślij wiadomość


Nareszcie nasza moderna jest tak jakby wodoszczelna. Jednak nie było łatwo.

Popalić dał nam już sam projekt dachu, który miał prawie tyle załamań, ile przeżyliśmy po otrzymaniu wyceny na fabryczne cięcie styropianu, kołki i membrany. Po przeliczeniu tego na metr kwadratowy stwierdziliśmy, że to chyba czas wprowadzić trochę konstrukcyjnej inwencji twórczej. Warto dodać, że tak na prawdę to był czas bardziej na zmianę wykonawcy, ale ze względu na terminy i psychiczny uraz do wszystkiego co dachowe i płaskie, okaleczyliśmy projekt.

Uprościliśmy spady tak, aby można było je dociąc na budowie. Teraz woda opadowa spływa do "koryta" idącego przez środek dachu, na którego końcach znajdą się rury spustowe (ukryte w elewacji, aby nie szpeciły i nie przypominały o tym co się tu działo). W celu uniknięcia mostka termicznego w miejscu koryta (musi być położone niżej) wklejono tam pasek poliuretanu. No i chyba najtragiczniejszy temat, czyli papa zamiast membrany. Zamiast eleganckiej płaskiej powierzchni mamy wspomnienie epoki gierkowskiej, ukryte na szczęście za attyką. Co do attyki, a raczej opierzeń, to zostaną wykonane po ociepleniu budynku. Mogli zrobić to teraz, ale jakoś już nie wierzyliśmy, że wszystko potem będzie pasować. Z pozytywnych kwestii na tym dachu to skończona obróbka komina i oczywiście milion kabli na wszystkie elektryczne bajery. Tutaj schowa się też klimatyzator (rozłożenie rur pod klimę już w tym tygodniu) oraz - w dalekiej przyszłości - kolektory słoneczne.  

Jednak to nie koniec przygód z dekarzami! Pozostały jeszcze belki na poddaszu, które z ich winy wyglądają jak wyglądają. Kleszcze, które od samego początku miały być "na widoku", przyjechały impregnowane. Wymówka brzmiała, że to się zeszlifuje. Jakie było zdziwienie, kiedy to w ostatnim dniu pobytu ekipy, po demontażu trzech sztuk, okazało się, że impregnat jest widoczny mimo poczwórnego heblowania i odrobiny czarnej magii. A więc czeka nas wymiana 15 sztuk kleszczy 6x15cm długość 4m na takie nieimpregnowane i suszone.

Potyczka za potyczką, ale za chwilę wchodzi tynkarz, więc nareszcie to wszystko zacznie jakoś wyglądać. Miejmy przynajmniej taką nadzieję.

2Komentarze
Data dodania: 2019-07-04 10:55:20
U nas tez nieszczęsna papa ale przykryjemy ja żwirkiem albo kamyczkami 😂 jakoś przeżyjemy :) u nas taras jest ze spadkiem i odpływ pionowy, rury będą ukryte również w elewacji
odpowiedz
Data dodania: 2019-07-14 22:01:16
Papa
https://remont.lodz.pl/
odpowiedz
zagrodowa_moderna
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 24592
Komentarzy: 229
Obserwują: 54
On-line: 9
Wpisów: 65 Galeria zdjęć: 427
Projekt INDYWIDUALNY
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Ostrów Wielkopolski okolice
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2021 styczeń
2020 grudzień
2020 listopad
2020 lipiec
2020 kwiecień
2020 marzec
2020 luty
2020 styczeń
2019 grudzień
2019 listopad
2019 październik
2019 wrzesień
2019 sierpień
2019 lipiec
2019 czerwiec
2019 kwiecień
2019 marzec
2019 luty
2019 styczeń
2018 grudzień
2018 listopad

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu INDYWIDUALNY:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 278
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
akinom666.mojabudowa.pl - wpisów: 202
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
virgo2.mojabudowa.pl - wpisów: 188
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 173
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
tomczdz.mojabudowa.pl - wpisów: 142
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 114
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 113
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 106
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
pisiares.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
tarantula.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
mokonski.mojabudowa.pl - wpisów: 91
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń